ПРАЗНИЧНА ПОСЕТА НА ОСТРОГ

07.09-09.09

“…После Христовиот гроб и Света Гора, трето најпосетувано светилиште во светот

🙏Св.Василије Острошки 🙏!

СКОПЈЕ – ПОДГОРИЦА – МАНАСТИР ОСТРОГ – СУТОМОРЕ – СКОПЈЕ

 

07.09 ПЕТОК
Поаѓање за Црна Гора во 23:00 часот од паркингот на хотел Вип (спроти Скопски Саем).Ноќно возење, се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи за царински формалности и одмор.


08.09 САБОТА

Пристигнување во Подгорица во раните утрински часови, време за индивидуални активности, прошетка по градот или шопинг во трговскиот центар Delta City во Подгорица. Поаѓање за Острог, посета на Манастирот Св.Василие Острошки.Ноќевање во манастирот. Во конаците на Горниот манастир не се наплаќа ноќевање, додека во Долниот Манастир- конаци Св. Тројца ноќевањето е 5 евра.


09.09НЕДЕЛА

После завршувањето на утринската литургијапоаѓање од манастиротСв.Василие Острошки кон Сутоморе. Во Сутоморе слободни индивидуални активности, можност за прошетка или капење….Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Се патува преку Албанија и Косово. Пристигнување во Скопје во доцнитевечерни часови.

 

Цена на аранжманот: 1600 денари


Аранжманот вклучува:

  1. Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Црна Гора – Скопје
  2. Посета на Подгорица
  3. Посета на Сутоморе
  4. Туристичка такса за Црна Гора 1 евро од ден
  5. Патничко осигурување

Во цената не е вклучено:

Ноќевање во Долниот конак во манастирот 5 еур (се плаќа во конакот)

 

  Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За овој аранжман важат Општите Услови на Патување на Т.А. САРА Травел и СКТМ

© Copyright 2017 by Sara Travel - All Rights Reserved